Tesettür Giyim Nasıl Olmalı

Öncelikle İslamiyette giyinirken asıl olan tesettürün sağlanmasıdır.Giyimde islami ölçülere dikkat etmek gerekir. Bu nedenle giyilen tesettür kıyafetlerin elin ve yüzün dışında kalan tüm bölgelerin örtülmesiyle gerçek giyim sağlanır. Giyinirken giyilen kıyafetlerin içini göstermeyecek şekilde olması ve avret yerlerini örtmesi gerekmektedir. Şefaf olan kıyafetlerin giyilmesi tercih edilmemelidir. Tesettür giyim bayanlar için olduğu kadar erkekler içinde önemli sayılır. Tesettür giyim  islamiyette kadınların eli ve yüzü dışında kalan bölgelerin avret olarak tanımlandığından bu uzuvların örtülmesiyle bu sağlanır. Giyilen kıyafetlerin avret yerini örtmesi  gereklidir. Kadınların ayaklarının avret yeri olup olmaması konusu ise ihtilaflıdır. Tesettür giyim sadece çarşafla değil modern elbiseler giyilerek de yerine gelir. Tesettür giyimde asıl olan örtülmesi gereken yerlerin örtülmesidir.

Tesettür elbiselerini seçerken de aynı dikkati göstermemiz gerekir. Herkesin dikkatini çeken şekilde kesimi yapılmış giyim uygun olmaz. Veya çok aykırı renklere bürünmüş bir tesettür giyim amacına uygun değildir.Tesettür giyimde kıyafetler seçilirken vücut hatlarını belli etmeyecek şekilde olanlardan seçilmeye özen gösterilmelidir. Dar  ve kesimi dar olan tesettür giyim hem başları açısından çok dikkat çekmekte hemde tesettür giyime uygun düşmemektedir. Bu nedenle tesettürde modayı yakalamak için islami giyim ölçülerin dışına çıkılmamalıdır.

Son zamanlarda ülkemizde tesettür kıyafetlerinin üretimi artmıştır.Bu üretim sonucunda pazarda buna paralel olarak gelişmiştir. Tesettür giyim firmalarının arasında en çok tercih edilenleri yine kuşkusuz işin ehli olan tesettür giyim firmalarıdır. Alışveriş yaparken fiyatına ve elbiselerin kendini hem şık göstermesine hemde tesettür giyime uygun olmasını gözeterek alışveriş yapmalıyız.

 

Arananlar:
  • tesettür elbiseleri (77)
  • dar kesim tesettur elbise modelleri (15)
  • dar kesim tesettür giyim (14)
  • asil elbiseler (11)